Czarne chmury nad Pawłowicz. „Pogwałciła Kodeks Etyczny Sędziów TK”

REKLAMA

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiedział złożenie skargi na Krystynę Pawłowicz, która niedawno została wybrana na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Według Ośrodka w ostatnim swoim wpisie na Twitterze była posłanka PiS dopuściła się złamania Kodeksu Etycznego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Chodzi o reakcję Pawłowicz na krytyczny wobec prezydenta Andrzeja Dudy wpis wicemarszałek Sejmu i kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

REKLAMA

W odpowiedzi na przypuszczony przez prezydenta atak na I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf Kidawa-Błońska napisała w poniedziałek na Twitterze, że „wstyd to pojęcie obce dla prezydentury Andrzeja Dudy. Jej symbolem będzie wielokrotne złamanie konstytucji, przyjęcie ślubowania od Piotrowicza i Pawłowicz, skandaliczne ataki na sędziów. I te słowa, że nie jest Prezydentem wszystkich Polaków. Wstyd!”.

Za te słowa Pawłowicz ostro zaatakowała wicemarszałek Sejmu. „Wstydem, proszę pani Kidawy-Błońskiej to jest pani BEZWSTYD; bezwstyd bezkrytycznej marionetki, bezwstyd nieudanego socjologa z infantylnymi pretensjami do bycia »prezydentem«…Litość”, napisała.

Według OMZRiK Pawłowicz złamała w ten sposób dwa paragrafy obowiązującego sędziów TK kodeksu etycznego. Pierwszy dotyczy tego, że sędzia nie może uczestniczyć w debacie dotyczącej spraw publicznych oraz angażować się w działania partii politycznych i ruchów społecznych zajmujących się bieżącą polityką. Ośrodek w swojej skardze przywołuje też przepis, zgodnie z którym „sędzia Trybunału powstrzymuje się od wypowiedzi, które mogą podważać status, autorytet i integralność Trybunału”.

Podziel się: