Czarny dzień dla wizerunku polskiego sądownictwa! Do Trybunału Sprawiedliwości wpłynęła skarga na Polskę!

Tak jak zapowiadano, ale w co też wiele osób nie wierzyło, w końcu do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu przekazano skargę przeciwko Polsce. Dotyczy ustawy o Sądzie Najwyższym, a skarży się Komisja Europejska. Ta ostatnia domaga się także użycia środków tymczasowych oraz trybu przyspieszonego.

   

Jak informuje stacja radiowa RMF FM, tej sprawie natychmiast została nadana sygnatura.

Z kolei z informacji agencji Reuters wynika, że tę decyzję podjęto już tydzień temu. KE ogłasza ją jednak dopiero dziś z uwagi na niezakłócanie nieoficjalnego szczytu UE w Salzburgu.

   

Komisja Europejska stoi na niezmiennym stanowisku, że polskie przepisy, które są wdrażane obecnie przez PiS mówiące o przechodzeniu sędziów Sądu Najwyższego w Polsce w stan spoczynku generują „zagrożenie w postaci poważnego i nieodwracalnego uszczerbku dla niezależności sądownictwa w Polsce, a tym samym dla systemu prawnego Unii Europejskiej”. KE wnioskuje także, aby został przywrócony przez TSUE stan prawny obowiązujący przed wprowadzonymi reformami.

Co oznacza ten przyspieszony tryb, o który wnioskuje Komisja? Zapewni on zapadnięcie wyroku w tej sprawie już w najbliższych miesiącach, maksymalnie do pół roku. Polska nie będzie mogła też już zaskarżyć decyzji tej instytucji. Nie jest to możliwe, ponieważ wyroki wydane przez TSUE są ostatecznie i nie można się od nich odwoływać. Poza tym, gdyby Polska nie chciała się zastosować do postanowień, to wówczas będziemy musieli za każdy dzień zwłoki płacić wysokie kary.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News