Najnowszy sondaż Kantar Public nie pozostawia wątpliwości. Gdyby wybory odbyły się teraz, partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma nawet z kim rywalizować o pierwsze miejsce na podium. PiS mogłoby liczyć na 45 proc. głosów wyborców, a największa partia opozycyjna, czyli Platforma Obywatelska, na 23 proc. głosów.

Trzecie miejsce zajmuje Nowoczesna Ryszarda Petru, którą popiera 9 proc. respondentów. Tuż za nią uplasowało się ugrupowanie Kukiz’15, na które oddałoby swoje głosy 8 proc. ankietowanych przez Kantar Public.

Próg wyborczy udałoby się jeszcze przekroczyć SLD z poparciem około 5 proc. respondentów. Za burtą znalazłoby się PSL oraz partie Razem Adriana Zandberga i Wolność Janusza Korwin-Mikkego.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie TVP na losowo dobranej grupie dorosłych Polaków w dniach 3–5 listopada 2017 roku.

Badanie to potwierdza od dawna utrzymującą się tendencję. Partia rządząca nie traci popularności mimo pewnego zużycia, które jest nieuniknione po dwóch latach rządów. Natomiast opozycja nie potrafiła jak dotąd przedstawić spójnego, atrakcyjnego dla wyborcy programu, który byłby alternatywą wobec oferty PiS, w tym transferów socjalnych gwarantowanych przez władzę.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę