Lider SLD Włodzimierz Czarzasty swoje wystąpienie na konferencji liderów Lewicy w Toruniu poświęcił stosunkowi swojej formacji do Kościoła katolickiego. Podkreślił, że lewica w żadnym przypadku nie jest „religiożercami ani kościołożercami”. – Lewica nigdy nie była, nie jest i nie będzie przeciwko wiernym i przeciwko wierze. My po prostu chcemy równych praw dla wszystkich – dla siebie, dla kobiet, chcemy również równych praw dla biskupów. A równe prawa to są również równe obowiązki – stwierdził Czarzasty.

– Nie jesteśmy w tej sprawie oszołomami, świrami, którzy będą chodzili, opluwali ludzi wiernych, opluwali kler. Mamy do tego racjonalny, spokojny stosunek – zapewnił przewodniczący SLD, dodając, że partie lewicowe tworzące wspólny blok wyborczy, opowiadają się za państwem świeckim i za „całkowitą transparentnością finansowania kleru”.

W tym kontekście lider SLD przypomniał, że do dziś lewica nie otrzymała odpowiedzi na pytanie, jakie kwoty władze i spółki Skarbu Państwa przeznaczają na wsparcie Kościoła katolickiego. – Wiemy, że jest to ok. 8 mld zł – podkreślił.

Czarzasty powiedział też, że w Polsce wszyscy powinni płacić równe podatki, tymczasem „księża płacą ryczałt, który średnio jest w wysokości 236 zł”, podczas gdy „przeciętny obywatel płaci podatki w wysokości 2 tys. zł miesięcznie”. Ponadto Kościół jest zwolniony z opłat celnych i nie płaci podatków od nieruchomości, mimo że jest on „drugim posiadaczem ziemskim po państwie w Polsce”, dysponując 160 tys. hektarów ziemi.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę