– Podjęliśmy jednogłośną decyzję o formule startu – idziemy jako Koalicja Obywatelska, nie koalicja partii, ale obywateli, ludzi aktywnych, samorządowców – poinformował na czwartkowej konferencji prasowej lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Słowa Schetyny oznaczają, że nie będzie wspólnej listy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Lider PO, odnosząc się do wcześniejszej decyzji PSL o tworzeniu własnej koalicji, podkreślił, że kończy ona „historię Koalicji Europejskiej”.

– Chcemy koalicji demokratów i patriotów. 20 proc. miejsc na listach przeznaczymy dla ludzi opozycji obywatelskiej i organizacji pozarządowych. Zaprosimy także samorządowców – zapowiedział Schetyna. – 5, 10 i ostatnie miejsce zostawimy wskazaniom samorządowców – dodał.

W wyborach parlamentarnych opozycja pójdzie więc w trzech osobnych blokach: Koalicji Obywatelskiej z PO, Nowoczesną i Inicjatywą Polską, lewicowym z udziałem SLD oraz Wiosny i Razem oraz PSL-Koalicja Polska. Zwiększa to szanse Prawa i Sprawiedliwości na zwycięstwo w wyborach i osiągnięcie większej liczby mandatów niż w obecnej kadencji.

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty, komentując decyzję władz Platformy Obywatelskiej, na konferencji prasowej w Łodzi zapowiedział, że jeszcze w czwartek dojdzie do spotkania jego ugrupowania z liderami Wiosny i Razem. Oskarżył przy okazji PO o rozbicie koalicji. – Miałeś Grzegorzu wielką szansę, żeby być przywódcą polskiej demokracji, dzisiaj abdykowałeś. Stworzyłeś wielki projekt i nie potrafiłeś go obronić– mówił Czarzasty. – Ze zdziwieniem zobaczyliśmy dzisiaj, jak ten blok, który otrzymał ponad 38 proc. głosów Polaków, został rozwalony. SLD opuszcza Koalicję Europejską jako ostatnie. Dlatego, że wierzyliśmy w ten projekt (…) i w rozsądek partnerów – podkreślił.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę