Uwaga, uwaga, w naszym kraju powstanie najnowocześniejsze więzienie w Europie. Wybudowane w województwie opolskim, zajmować będzie powierzchnie 10 hektarów. Koszt inwestycji? Pół miliarda złotych.

Super więzienie jest częścią projektu modernizacji służby więziennej, przypadającej na lata 2017-2020. Zostanie wybudowane na peryferiach Brzegu i docelowo zastąpi więzienie znajdujące się obecnie w centrum miasta.

Wiceminister Patryk Jaki roztaczał optymistyczne wizje w czasie konferencji prasowej: – W każdym mieście, w którym powstaje taka rządowa inwestycja, to jest ogromne koło zamachowe lokalnej gospodarki. To tu będzie ok. 300, bardzo dobrych miejsc pracy. Trudnych, bo praca funkcjonariuszy Służby Więziennej to nie jest łatwa praca.

Polityk dodał: – Mam nadzieję też, że skorzystają oczywiście też szkoły, przedszkola, bo liczymy też na to, że funkcjonariusze pewnie będą chcieli pozostać w naszym mieście i łączyć swoje kariery zawodowe z naszym miastem. W związku z tym liczymy też, że za niedługo trzeba będzie zadbać o żłobki, przedszkola i szkoły.

Pracę znajdą również sami osadzeni. Przewiduje się, że w więzieniu ma pracować niemal połowa z 1000 więźniów odbywających karę w tym obiekcie.

Gen. Jacek Kitliński tłumaczył: – Program „Praca dla więźniów”, którego autorem jest pan minister, to innowacyjny pomysł, który przynosi wymierne efekty. Osadzeni zatrudnieni w halach produkcyjnych nabierają nowe umiejętności. Już teraz pracując w fabrykach, które są na terenie jednostek penitencjarnych, po wyjściu z więzienia są zatrudniani na lokalnych rynkach pracy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę