Czego nie można wwieźć do Kataru? Koszmarne restrykcje

Prawo w Katarze. Co można, a czego nie można wwieźć na mistrzostwa świata w piłce nożnej?
fot. Pixabay

Czego nie można wwieźć do Kataru? Zbliża się wielkie święto sportu. Za kilkanaście dni rozpoczną się mistrzostwa świata w piłce nożnej, które tym razem odbędą się w bliskowschodnim Katarze. O czym muszą pamiętać kibice, którzy wybierają się w sportową, a zarazem egzotyczną podróż? Bilety? Paszport? Walizka? To oczywiste. Pamiętajmy jednak o obyczajach, które panują w Katarze. Niemile widziane mogą być np. niektóre leki, które są w stanie przysporzyć kibicom dużo kłopotów! 

REKLAMA

Na wstępnie należy zaznaczyć, że te mistrzostwa będą zupełnie inne, niż te, które miały miejsce w Europie. Katar to kraj, którego prawo jest dyktowane zapisami Koranu oraz zasadami Islamu. To co jest dozwolone u nas i w reszcie krajów Europy – a nawet nie przyszłoby nam do głowy, że może być niedozwolone – w Katarze może być zakazane!

Tyczy się to np. niektórych leków, których nie można wwozić do Kataru. Jeżeli musimy jakieś przyjmować ze względu na choroby, warto poprosić lekarz o zaświadczenie o konieczności przyjmowania danych lekarstw. Nie należy ich również przepakowywać do pudełek i organizerów, gdyż mogłoby to utrudnić identyfikację substancji miejscowym służbom. Dla kibica zaś oznacza to problemy i niepokojące niezrozumienie napiętej sytuacji, np. na lotnisku.

REKLAMA

Czego nie można wwieźć do Kataru? Zakazana jest cała lista popularnych leków!

Jakich leków nie możemy wwieźć do Kataru? Na liście są m.in. leki psychotropowe. Jak podaje „Fakt” – psychotropy, leki stabilizujące nastrój, leki uspokajające a nawet PRZECIWBÓLOWE, mogą być uznane w Katarze z narkotyki!

Wśród substancji, na bazie których produkowane są wyżej wymienione rodzaje leków, a które są zakazane w kraju-gospodarzu mundialu są: morfina, propiram, kokaina, tramadol, zolpidem, clonazepam, lorazepam, substancje pozyskiwane z konopi indyjskich, metadon, oksykodon, kodeina, itp.

A co jeśli podróż na katarski mundial jest marzeniem, a na liście znajdują substancje, który użyto do produkcji naszych leków? Trzeba złożyć wniosek do Departamentu Farmakologii i Kontroli Leków w Naczelnej Radzie Zdrowia Kataru i poczekać na pozwolenie wwiezienia lekarstw na terytorium Kataru.

REKLAMA

Co jest zakazne w Katarze? Uwaga na kabanosy, alkohol i e-papierosy!

Czego jeszcze nie można wwozić? Na mundial do Kataru nie można zabrać alkoholu, mięsa wieprzowego i wędlin wieprzowych – to pewnik. Te rzeczy można kupić na miejscu, w specjalnych sklepach dla nie muzułmanów, ale wwieźć przez granicę nie można!

Surowo zakazane jest także wwożenie pornografii. Nieakceptowalne są ponadto dzieła sztuki oraz publikacje, kwestionujące Islam.

Co zaskakujące, zagrożeni mogą być także palacze. Nie tradycyjnych papierosów, ale tych elektronicznych. E-papierosy wykryte przez obsługę lotniska mogą zostać skonfiskowane. Ponadto! Za vapowanie (palenie e-papierosa) w miejscu publicznym w Katarze grozi kara do 10 000 riali katarskich, czyli równowartość 8000 złotych polskich!

Udostępnij: