Fot.Twitter.com/GrupaV4

Niewykluczone, że premier Mateusz Morawiecki czasowo nie będzie uczestniczył w spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej, do której należą obok Polski Węgry, Słowacja i Czechy.

Przyczyną jest niekorzystne dla Polski orzeczenie TSUE w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów, w której wtrzymania wydobycia zażądali Czesi. W jego wyniku nasz kraj musi płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro kary dziennie.  Morawiecki już zapowiedział, że orzeczenie to nie będzie respektowane przez rząd PiS, gdyż jest to decyzja „skrajnie agresywna i szkodliwa”.

Portal Wirtualna Polska poinformował we wtorek, że w związku z nałożeniem kar finansowych przez TSUE PiS i rząd rozważają różne scenariusze działań, z których jeden dotyczy Grupy Wyszehradzkiej. Według portalu Morawiecki czasowo nie będzie uczestniczył w tych posiedzeniach Grupy V4, w których będą brali Czesi.

– V4 powinna być monolitem, ale niestety rząd Czech działa dziś zupełnie odwrotnie. Jeśli nie rozwiążemy tego problemu, a trzeba podkreślić, że partnerzy z Czech stosują wobec nas nieczyste zagrania, to nie mamy o czym rozmawiać – powiedział Wirtualnej Polsce jeden z polityków partii rządzącej.

Rzecznik rządu Piotr Müller zdementował te doniesienia.  – Nic mi nie wiadomo o takich decyzjach – oświadczył. Jak jednak dodał, rząd „rozważa różne scenariusze w ramach mechanizmów unijnych”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę