Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego złapała terrorystę podającego się za uchodźcę z Syrii. Marokańczyk Mourad T. to członek tzw. Państwa Islamskiego. Jest pracownikiem Abdelhamida Abbaouda, dżihadysty, który miał zorganizować krwawe zamachy z Europie zachodniej. Zatrzymany członek ISIS miał być na terenie Europy zwiadowcą. Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że polska prokuratura wystosowała już wobec niego oskarżenie. Akt oskarżenia wpłynął do Sądu Okręgowego w Katowicach.

– Mourad T. odpowie za udział w międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS) – mówi prok. Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej.

Terrorysta przebywa w areszcie od półtora roku. Sądzony ma być w Katowicach. Prokuratura Krajowa i ABW zaznaczają że: – To pierwszy w Polsce akt oskarżenia, który dotyczy bezpośredniego współpracownika tak ważnej w strukturze ISIS osoby.

Zarzuty przedstawione Marokańczykowi to m.in. przynależność do międzynarodowej terrorystycznej organizacji, którą się określa jako Państwo Islamskie (ISIS, Daesh). Ten zbrojny związek przestępczy ma za cel zastraszenie mieszkańców Unii Europejskiej. Jak uważają śledczy, Marokańczyk miał być zwiadowcą działającym dla Abdelhamida Abbaouda. Ten ostatni podejrzewany jest o przeprowadzenie zamachu na pociąg THALYS relacji Amsterdam – Paryż oraz o przygotowanie zamachów w Paryżu 13 listopada 2015 r.

Policji francuskiej 18 listopada 2015 r. udało się zlikwidować Abbaoud’a w przygotowanej zasadzce. Autor masakry w Paryżu wiele razy był bohaterem propagandowych materiałów ISIS. Jego aktywność polegała również na wysyłaniu do Europy zachodniej bojowników i zwiadowców. Wysyłał także do Syrii na wojskowe szkolenia młodych muzułmanów. Tam poddawani byli religijnej indoktrynacji.

Mourad T. zatrzymany przez ABW zajmował się zbieraniem oraz wysyłaniem informacji Abbaoudowi. Dotyczyły one tras, którymi Marokańczyk się przemieszczał po krajach europejskich.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę