REKLAMA

duda
Jakub Szymczuk | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Trzy lata temu, 24 maja 2015 roku, Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonał ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego. Obecny prezydent otrzymał 51,55 proc. głosów, a urzędujący wówczas – 48,45 proc. Przewaga Dudy w liczbach bezwzględnych była nieznaczna, ale sam fakt pokonania Komorowskiego był dużym zaskoczeniem.

REKLAMA

Czy obecny prezydent powinien ubiegać się o reelekcję? O to właśnie zapytano respondentów w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl. Największa grupa ankietowanych, dokładnie 41,4 proc. z nich, wypowiedziała się przeciw drugiej kadencji Andrzeja Dudy na stanowisku prezydenta RP. Częściej niż co trzeci badanych, 36,9 proc. respondentów, uważa, że prezydent powinien walczyć o ponowny wybór. Co piąty uczestnik sondażu nie ma zdania w kwestii najbliższej przyszłości głowy państwa.

– Częściej przeciwnikami drugiej kadencji Andrzeja Dudy są kobiety (43 proc.), osoby w wieku powyżej 50 lat (52 proc.) oraz badani o wykształceniu wyższym (46 proc.). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie od 2001 do 3000 zł (48 proc.) oraz ankietowani z miast od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (50 proc.) – podkreśla Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

REKLAMA

Sondaż SW Research na zlecenie serwisu rp.pl przeprowadzono w dniach 22–23 maja 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA