Związkowcy i zarząd Polskiej Grupy Górniczej wraz z wicepremierem, Jackiem Sasinem, wypracowali w czwartek porozumienie dotyczące zasad wypłaty nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji) za 2019 r. Nie osiągnięto jednak porozumienia w sprawie postulowanego wzrostu płac.

Szczegóły porozumienia dotyczącego wypłaty „czternastki” będą ustalane w piątek, w trakcie bezpośrednich rozmów związkowców z zarządem PGG. Dokument ma być od razu podpisany. Następny etap rozmów z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych został zaplanowany na przyszły tydzień. Szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek poinformował, że związkowcy na chwilę obecną nie odwołują ogłoszonego w środę harmonogramu protestów,. Przewiduje on dwugodzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach, referendum strajkowe i manifestację w Warszawie.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził, że osiągnięto postęp w negocjacjach ze związkowcami, głównie w sprawie zasad wypłaty „czternastki” za ubiegły rok. W kopalniach, które wykonały plan wydobycia, świadczenie zostanie wypłacone w wysokości 112 proc., natomiast w pozostałych – w wysokości od 95 proc. do 97,5 proc. Teraz rozmowy będą się tyczyły na temat oczekiwanej przez związkowców podwyżki wynagrodzeń.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę