Czy koronawirus długo utrzymuje się na banknotach? Nowe badania

REKLAMA

Koronawirus utrzymuje się na powierzchni i pozostaje zakaźny aż do 28 dni w przypadku banknotów, szkła i stali nierdzewnej – twierdzą australijscy naukowcy cytowani przez Reutersa.

Badanie zostało przeprowadzone przez australijską rządową jednostkę naukową CSIRO, a wyniki opublikowano w dzienniku „Virology Journal”.

REKLAMA

Australijscy naukowcy ustalili, że wirus utrzymuje się oraz może zakażać na gładkich powierzchniach do 28 dni. To oznacza, że niż wirus grypy typu A utrzymuje się dużo krócej niż koronawirus – w tym przypadku jest to 17 dni.

Badacze podkreślają, że bardzo ważna jest konieczność dezynfekowania powierzchni oraz mycia rąk w walce z epidemią koronawirusa. Stwierdzono również, że przeżywalność wirusa ulega zmniejszeniu pod wpływem wysokiej temperatury – eksperyment przeprowadzono w 20, 30 i 40 stopniach Celsjusza.

REKLAMA

Australijczycy odkryli, że białko i tłuszcz, które zawarte są w płynach ustrojowych, sprzyjają wirusowi – to by wyjaśniało zakażenia w zakładach mięsnych, które obficie występują nawet w niskich temperaturach.

Rządowa jednostka naukowa CSIRO podkreśla, że takie eksperymenty pomagają lepiej zrozumieć SARS-CoV-2, a dzięki temu można skuteczniej dopasowywać środki zaradcze.

Podziel się: