SW Research przeprowadził dla rp.pl sondaż na temat tego, czy znajdujący się w Gdańsku pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego ma zostać usunięty. Wyniki są jednoznaczne – znaczna część chce, aby pomnik zniknął z przestrzeni publicznej.

Aż 52,8% pytanych opowiedziała się za tym, by pomnik usunąć. 15,1% opowiedziało się inaczej – ta część chce, by na gdańskim skwerze nie dokonywano takiej zmiany. Co ciekawe, znaczna część nie ma zdania w tej kwestii. Ani twierdzącej, ani przeczącej odpowiedzi nie dało 32,1% respondentów.

„Rzeczpospolita” podaje więcej informacji na temat osób, na których przeprowadzano sondaż. Za usunięciem pomnika częściej opowiadali się mężczyźni, osoby mieszkające w miastach od 20 do 99 tys. mieszkańców, ludzie z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym.

Sondaż przeprowadzono po głośnej sprawie dotyczącej ks. Jankowskiego, który przez wiele lat sprawował funkcję proboszcza w parafii pw. Św. Brygidy w Gdańsku. W opublikowanym 3 grudnia w magazynie „Duży Format” artykule padają oskarżenia o gwałty na nieletnich, których miał dopuszczać się ks. Jankowski.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!