Czy można zrobić grilla w majówkę?

REKLAMA

Państwo poluzowało wiele obostrzeń. Część z nich zacznie działać dopiero po majówce. Czy to oznacza, że majówkę musimy spędzić w domu? Czy można zrobić ulubionego przez większość grilla?

Majówka, to pierwsze święto na które czekamy. W końcu robi się ciepło i można gdzieś odpocząć. Niestety, nie w tym roku. Czy można chociaż grillować? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna.

REKLAMA

To nasza ulubiona rozrywka w majowy weekend. Grillowanie, które rozumiemy jako piknik ze znajomymi, w którym wspólne jedzenie jest tylko pretekstem do spotkania, niestety trzeba odłożyć na inny czas. Taki grill może zostać przez policję potraktowany jako nielegalne zgromadzenie. Nie można zorganizować takiego grilla nawet na własnej działce, o ile będą w nim uczestniczyły osoby, z którymi na co dzień nie mieszkamy.

Jak informuje bezprawnik.pl podczas majówki, możemy zorganizować grilla ale pod pewnymi warunkami. Grill musi być zorganizowany w rodzinnym gronie, na przykład w przydomowym ogródku, nawet jeśli to drugi wakacyjny domek za miastem. Warunek jest taki, że nie może to być domek wynajęty komercyjnie, bo to podchodzi pod działalność turystyczną, która będzie możliwa dopiero od 4 maja.

W praktyce oznacza to, że jeżeli zorganizujemy grilla na własnej działce, w którym będzie uczestniczył nasz brat, który mieszka w innej części miasta, możemy dostać mandat. Oczywiście – o ile ktoś z sąsiadów to zgłosi lub zauważyłby to patrol policji.

REKLAMA

Wiesz czym ryzykujesz? Co grozi za nielegalne grillowanie? Policja może ukarać nas mandatem lub przekazać sprawę Sanepidowi, który ma kompetencje, by nałożyć karę administracyjną. Może ona wynieść od 5 do 30 tysięcy złotych.

Niestety, ale w majówkę najlepiej jeszcze zostać w domach. Będzie to łatwiejsze, bo praktycznie w całej Polsce, od piątku do niedzieli ma padać deszcz. 4 maja wchodzi częściowe zniesienie obostrzeń i będzie można zacząć myśleć o różnych formach wypoczynku.