Fot.: twitter.com/strajkkobiet

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię SW Research dla portalu rp.pl wynika, że Polacy popierają protesty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które ograniczyło prawo do aborcji.

Pozytywnie o manifestacjach wypowiedziało się w sumie 63,7 proc. ankietowanych przez ośrodek. 52,9 proc. respondentów odpowiedziało, że popiera demonstracje przeciwko decyzji TK, chociaż w nich nie uczestniczy. Z kolei 10,8 proc. respondentów stwierdziło, że nie tylko popiera demonstracje organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet, ale również bierze w nich udział.

Przeciwko protestom opowiedziało się 24 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, zaś zdania nie miało tu 12,3 proc. uczestników sondażu.

Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research, komentując dla rp.pl wyniki sondażu, poinformował, że częściej poparcie dla protestów przeciwko orzeczeniu TK deklarowały kobiety (67 proc.) niż mężczyźni (60 proc.), jak też osoby w wieku 35-49 lat (66 proc.) oraz osoby posiadające wykształcenie wyższe (65 proc.). Protesty za uzasadnione uznawali również częściej respondenci o dochodzie od 3001 do 5000 zł netto (70 proc.), jak również mieszkańcy miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (75 proc.).

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę