W marcu były już dwie niedziele bez handlu. Dziennik „Rzeczpospolita” zamówił sondaż, w którym IBRiS zapytał Polaków, jak oceniają wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę.

33 proc. respondentów ocenia zmianę „zdecydowanie dobrze”, a 19 proc. ankietowanych określa zamykanie sklepów w niedzielę jako „raczej dobre”. „Raczej źle” o zakazie handlu w niedzielę wypowiada się 21 proc. badanych, a 20 proc. badanych przez IBRiS jest wyraźnie niezadowolona, że nie w każdą niedzielę może robić zakupy. 7 proc. nie ma zdania na ten temat.

Najgorzej nowe przepisy oceniają ankietowani między 18 a 29 rokiem życia. Aż 65 proc. w grupie najmłodszych respondentów źle ocenia niedzielne zamykanie sklepów. Zakaz niedzielnego handlu nie podoba się też mieszkańcom wsi. Przeszło połowa, dokładnie 52 proc., uważa, że niehandlowe niedziele to rozwiązanie „raczej złe” (34 proc.) lub „zdecydowanie złe” (18 proc.).

Zdecydowana większość, aż 81,5 proc. osób ankietowanych przez IBRiS, wolną od handlu niedzielę spędziła z rodziną, 13 proc. badanych spotkało się z przyjaciółmi, a do kościoła poszło 28,1 proc. respondentów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę