Na zlecenie serwisu rp.pl w dniach 5–6 lutego został przeprowadzony sondaż, w którym zapytano Polaków, czy „taśmy Kaczyńskiego” zaszkodzą partii rządzącej. Z badania SW Research wynika, że aż 43 proc., czyli największa grupa respondentów, uważa, że materiały publikowane przez „Gazetę Wyborczą”, dotyczące budowy dwóch wieżowców w centrum stolicy przez spółkę Srebrna, osłabią PiS. Mniejszy, ale też pokaźny odsetek badanych, wynoszący 33 proc., jest przeciwnego zdania. Opinii na ten temat nie ma blisko co czwarty respondent.

– Częściej na osłabienie Prawa i Sprawiedliwości w efekcie tej sprawy wskazują kobiety (43 proc.), badani do 24 lat (51 proc.), ankietowani o dochodzie netto powyżej 5000 zł (49 proc.) oraz badani z miast od 20 do 99 tys. mieszkańców (48 proc.) – wyjaśnia Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

W ocenie prof. Jacka Knopka z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu, „taśmy Kaczyńskiego” zaważą na popularności PiS, ale nie będzie to też jakieś spektakularne tąpnięcie. – Moim zdaniem zaufanie do partii rządzącej straci niewielka – kilkuprocentowa – grupa wyborców, która świadomie przekona się, że „działania finansowe” prowadzone przez PiS nie różnią się w sposób znaczący od tych, które prowadziły poprzednie formacje sprawujące władzę w kraju – stwierdza prof. Knopek w rozmowie z serwisem rp.pl.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę