Wywiad, którego Lech Wałęsa udzielił rosyjskiemu portalowi Sputnik, wywołał spore kontrowersje. Były prezydent stwierdził w nim, że Polsce „bliżej do Moskwy niż do Nowego Jorku”, a także ocenił, że Putin jest „mądrym człowiekiem” i że nie powinniśmy się kłócić z naszym wschodnim sąsiadem. Legendarny przywódca „Solidarności” zadeklarował również, że gdyby tylko otrzymał od władz rosyjskich zaproszenie, to na pewno pojechałby do Rosji.

W sondażu dla serwisu Rp.pl Polacy zostali zapytani o to, czy tymi wypowiedziami Wałęsa zaszkodził polskiej racji stanu. Badanie dotyczące grudniowego wywiadu Lecha Wałęsy dla Sputnika przeprowadził instytut SW Research. W ankiecie wzięło udział 800 respondentów.

Najliczniejsza grupa, bo 35 proc. ankietowanych, twierdzi, że były prezydent opiniami wygłoszonymi w rozmowie ze Sputnikiem zaszkodził polskiej racji stanu. Przeciwnego zdania jest 30,7 proc. badanych, a 34,3 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Właścicielem Sputnika jest państwowy operator medialny Rossija Siegodnia, który należy do rosyjskiego rządu. Portal, któremu Wałęsa udzielił wywiadu, uważany jest za narzędzie proklemlowskiej propagandy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna