Czy Zjednoczona Prawica przetrwa do wyborów? Polacy uważają, że…

Według prawie połowy Polaków Zjednoczona Prawica – tworzona przez PiS, Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry oraz Porozumienie Jarosława Gowina – rozpadnie się jeszcze przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Takie wyniki przynosi sondaż przeprowadzony przez pracownię SW Research dla portalu rp.pl.

   

Na pytanie: „Czy Pani/Pana zdaniem koalicja rządząca (PiS–Solidarna Polska–Porozumienie) przetrwa w obecnym kształcie do końca kadencji parlamentu (2023 rok?)” 47,3 proc. respondentów odpowiedziało, że nie.

Przeciwną opinię wyraziło 24,2 proc. ankietowanych, zaś 28,8 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

   

Z sondażu wynika, że o rozpadzie Zjednoczonej Prawicy przekonane są najczęściej osoby młode, a więc w przedziale 18–24 lat, jak również osoby z wyższym wykształceniem oraz o dochodach powyżej średniej krajowej. W przetrwanie sojuszu Kaczyński–Ziobro–Gowin nie wierzy również większość mieszkańców małych miast do 20 tys. mieszkańców, które do tej pory były uważane za bastiony wyborcze partii rządzącej.

Zobacz także:  Olbrychski: Znaczna część mojego ukochanego narodu jest bezdennie głupia

SW Research przeprowadziła badanie na panelu online w dniach od 15 do 16 grudnia, a więc już po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli poświęconego budżetowi UE, który wywołał w ZP konflikt pomiędzy Solidarną Polską i premierem Mateuszem Morawieckim. W sondażu wzięło udział 800 dorosłych respondentów dobranych przez ośrodek w sposób losowo-kwotowy.

   
     

NIE PRZEGAP NAJCIEKAWSZYCH ARTYKUŁÓW

→ OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS