Według prawie połowy Polaków Zjednoczona Prawica – tworzona przez PiS, Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry oraz Porozumienie Jarosława Gowina – rozpadnie się jeszcze przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Takie wyniki przynosi sondaż przeprowadzony przez pracownię SW Research dla portalu rp.pl.

Na pytanie: „Czy Pani/Pana zdaniem koalicja rządząca (PiS–Solidarna Polska–Porozumienie) przetrwa w obecnym kształcie do końca kadencji parlamentu (2023 rok?)” 47,3 proc. respondentów odpowiedziało, że nie.

Przeciwną opinię wyraziło 24,2 proc. ankietowanych, zaś 28,8 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Z sondażu wynika, że o rozpadzie Zjednoczonej Prawicy przekonane są najczęściej osoby młode, a więc w przedziale 18–24 lat, jak również osoby z wyższym wykształceniem oraz o dochodach powyżej średniej krajowej. W przetrwanie sojuszu Kaczyński–Ziobro–Gowin nie wierzy również większość mieszkańców małych miast do 20 tys. mieszkańców, które do tej pory były uważane za bastiony wyborcze partii rządzącej.

SW Research przeprowadziła badanie na panelu online w dniach od 15 do 16 grudnia, a więc już po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli poświęconego budżetowi UE, który wywołał w ZP konflikt pomiędzy Solidarną Polską i premierem Mateuszem Morawieckim. W sondażu wzięło udział 800 dorosłych respondentów dobranych przez ośrodek w sposób losowo-kwotowy.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę