Wiele mówi się o aborcji z powodu wad letalnych. Co to właściwie oznacza? Wady letalne to inaczej uszkodzenia płodu. Zazwyczaj są na tyle poważne, że nie można im zapobiec, ani wyleczyć.

Wady letalne to inaczej wady genetyczne, które skutkują śmiercią dziecka albo w życiu płodowym, albo tuż po narodzinach. Mają podłoże genetyczne. Wówczas płód umiera jeszcze w łonie matki lub niedługo po przyjściu na świat. Podtrzymywanie funkcji życiowych noworodków z ciężkimi wadami letalnymi nie mają na celu wyleczenia, a jedynie przedłużenie życia. W praktyce to oznacza wyłącznie dodatkowe cierpienie dziecka i rodziców, szczególnie matki.

Wady letalne powodują ogromne deformacje i dysfunkcje, wśród których wyróżniamy na przykład brak niezbędnych do życia organów. Takie problemu dotyczą na szczęście niewielkiego odsetka ciąż. Jak informuje redakcja gazety.pl dziecko, do chorób letalnych płodu zalicza się ciężkie zaburzenia rozwoju i deformacje płodu, rozszczep kręgosłupa, przepuklinę mózgową, przepuklinę rdzeniową, zaburzenia związane bezpośrednio z mózgiem np. bezmózgowie i akranię.

Wady letalne obejmują również zaburzenia o podłożu chromosomalnym, m.in.: zespół Edwardsa, czyli trisomie chromosomu 18, zespół Patau, czylitrisomie chromosomu 13, zespół Downa, monosomie chromosomów autosomalnych.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!