muszla klozetowa
fot. Pixabay

Czasami zdarza się, że deski wolnoopadające skrzypią albo zbyt szybko opadają. Zastanawiasz się, jak rozwiązać ten problem, aby więcej nie powrócił? Przyda Ci się popularny, wszechstronny produkt.

Różnice pomiędzy deską wolnoopadającą a klasyczną deską klozetową

Deska wolnoopadająca coraz bardziej zyskuje na popularności – to alternatywa dla zwykłej deski klozetowej. Jak sama nazwa mówi, różni się ona głównie tym od zwykłej deski, że nie osuwa się z trzaskiem, ale pomału schodzi w dół po zamknięciu.

Czasami deska wolnoopadająca po jakimś czasie (a w przypadku nieprofesjonalnej instalacji prawie od razu) skrzypi bezlitośnie podczas zamykania. To jeszcze bardziej denerwujące niż trzaskanie klasyczną deską. Niekiedy też deska wolnoopadająca mimo nazwy spada błyskawicznie – tak samo, jak tradycyjna. Przeważnie tym obu zagwozdkom da się dość łatwo zapobiec. Kluczowe jest zidentyfikowanie przyczyny.

Najczęściej występują 3 ewentualne przyczyny takiej sytuacji:

Wada fabryczna deski
W tym przypadku prawdopodobnie sam nic nie poradzisz i produkt lepiej zwrócić do sklepu. Jeżeli użytkowałeś ją właściwie, nie popełniałeś błędów w czasie montażu, a deska od początku sprawowała się źle, to odnieś ją do reklamacji.

Błędy podczas montażu
Niewykluczone, że natychmiastowe opadanie deski lub skrzypienie jest efektem błędów popełnionych w trakcie składania. Zazwyczaj tak na dobrą sprawę chodzi o to, że „wypadło Ci z głowy” przypasowanie w czasie montażu siłowników.

Niepoprawne użytkowanie deski
Niekiedy posiadacze deski wolnoopadającej chcą, żeby szybciej się zamknęła i po prostu napierają na nią lub otwierają ją pod kątem szerszym niż 110 stopni. Robiąc tak można łatwo sprawić, że przestanie ona funkcjonować poprawnie. Jednak zwykle można usunąć te usterki.

Deska wolnoopadająca – jak ją naprawić?

Jeśli deska skrzypi, to najczęściej da się ten problem rozwiązać poprzez dokręcenie siłowników oraz naoliwienie deski. Na początku przyjrzyj się siłownikom i upewnij się, czy na 100% ulokowałeś je w przy instalacji tak, jak zaleca producent. Potem odłącz deskę i nanieś na zawiasy smar – możesz użyć środka WD-40. Gdy już naoliwisz elementy, załóż (ale prawidłowo) deskę. Skrzypienie powinno zupełnie ucichnąć.

Jeśli problem dotyczy zbyt szybkiego opadania, to na ogół konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na zawiasy deski. Najpierw zdemontuj je i oczyść. Oceń ich zużycie, może akurat należałoby je wymienić na nowe? Potem nasmaruj elementy. Pomiędzy uszczelkę i wałek wciśnij olej parafinowy przy użyciu strzykawki. Następnie wytrzyj je do sucha i przyłącz z powrotem według zaleceń producenta.Czytaj też: Szczotka do WC ma ukrytą funkcję. Dużo lepiej wyczyści muszlę


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę