Instytut SW Research na zlecenie portalu Rp.pl przeprowadził badanie dotyczące przyszłorocznego budżetu przygotowanego przez rząd Mateusza Morawieckiego. Wynika z niego, że 50 proc. Polaków uważa, że Morawiecki, zachwalając budżet bez deficytu, w istocie chce ten deficyt ukryć przed społeczeństwem.

SW Research zapytała Polaków, jakim sposobem Morawiecki chce osiągnąć równowagę budżetową. Połowa respondentów wskazała, że będzie to możliwe dzięki ukryciu deficytu. Według 19,3 proc. badanych budżet bez deficytu to zasługa działań rządu, zaś dla 13 proc. jest to efekt sprzyjającej światowej koniunktury gospodarczej. 17,7 proc. osób badanych przez ośrodek nie miało zdania w tej kwestii.

Z sondażu wynika, że częściej opinię, że budżet bez deficytu to kwestia ukrycia deficytu prezentowały kobiety (54 proc.), osoby powyżej 50 lat (57 proc.), ankietowani o wykształceniu wyższym (54 proc.). Tego samego zdania były też częściej osoby o dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (58 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (61 proc.).


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę