Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, to Prawo i Sprawiedliwość nie mogłoby liczyć na samodzielne rządy. Takie wyniki przynosi sondaż przeprowadzony dla „Super Expressu” przez Instytut Badań Pollster. Rosną za to notowania Koalicji Obywatelskiej.

Rezultaty badania wskazują, że partia Kaczyńskiego uzyskałaby jedynie 41,10 proc. głosów, a więc o 2,35 pkt proc. mniej niż w sondażu przeprowadzonym w grudniu 2019 roku. Natomiast Koalicja Obywatelska cieszy się obecnie poparciem 27,51 proc. respondentów i jest to więcej o 2 pkt proc. niż miesiąc wcześniej.

Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się Lewica z 14,51 proc. poparcia. Za nią uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowa-Koalicja Polska z wynikiem 8,53 proc. Z kolei na Konfederację Wolność i Niepodległość zagłosowałoby 8,09 proc. badanych przez Pollster.

Według prof. Kazimierza Kika spadek poparcia dla PiS spowodowany został ostatnimi wydarzeniami wokół przeprowadzanej przez partię rządzącą tzw. reformy sądownictwa. – Politycy w Unii Europejskiej chcą uzależnić wypłacanie środków unijnych od przestrzegania praworządności. To niepokoi część elektoratu PiS – podkreślił Kik.

Instytut Badań Pollster przeprowadził swoje badanie w dniach 14–16 stycznia 2020 roku na próbie 1075 dorosłych Polaków.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat