Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro od dawna postuluje zaostrzenie kar dla przestępców. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Kantar Public, większość Polaków popiera surowe karanie za przestępstwa.

Aż 30 proc. ankietowanych przez Kantar Public jest za zaostrzeniem kar za wszystkie przestępstwa. Przeciwnego zdania jest jedynie 7 proc. badanych.

Jeszcze większy odsetek, 58 proc. respondentów, uważa, że skuteczna walka z przestępczością jest możliwa tylko wtedy, gdy przepisy prawa karnego będą surowsze niż obecnie. Inne zdanie ma na ten temat 29 proc. ankietowanych.

Przytłaczająca większość Polaków, wynosząca 72 proc., uważa, że podwyższenie kar za poważne przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu oraz wolności jest wyrazem sprawiedliwości i zwiększa poczucie bezpieczeństwa obywateli. Nie podziela tego zdania jedynie 17 proc. badanych.

Aprobatą społeczną cieszy się też zaostrzenie kar dla morderców i wprowadzenia dla nich wyłącznie kary dożywotniego więzienia, bez możliwości wcześniejszego wyjścia na wolność. Za takim rozwiązaniem opowiada się 81 procent Polaków. Respondenci Kantar Public opowiedzieli się też w większości za zdecydowanym zaostrzeniem wymiaru kar dla gwałcicieli. Wprowadzenie takich przepisów popiera 78 proc. ankietowanych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę