storczyk
fot. Unsplash

Zastanawiasz się, jak podlewać storczyki, by nie zmizerniały? Mają bzika na punkcie wody i gdy z nią przesadzisz lub dasz za mało, to prawdopodobnie nie zobaczysz kwiatów. Sprawdź, jak należy podlewać storczyki. Dodaj do wody 1 składnik, a efekt odbierze ci mowę.

Storczyki, zwane także orchideami, to śliczne rośliny doniczkowe, które mogą kwitnąć miesiącami. Warto podarować je komuś na prezent, bo robią ogromne wrażenie, a osoba, która je otrzyma z pewnością będzie uradowana. Niestety pielęgnacja tych kwiatów do łatwych nie należy i trzeba pojąć, jakie warunki ten gatunek preferuje. Największą zagwozdką jest nawadnianie oraz suplementacja. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy.

Jak podlewać orchidee, aby obsypały się kwiatami?

Wspomnieliśmy już, że storczyki to bardzo kapryśne rośliny. Pochodzą z krajów tropikalnych, więc trzeba im zapewnić specjalne warunki do rozwoju. Przepadają za wodą, ale za jej nadmiarem już niekoniecznie. Nie trzymaj storczyków w pobliżu owoców, bo te wydzielają etylen. Za sprawą tej substancji szybciej zaczną przekwitać. Nie lubią chłodu, ale z drugiej strony przegrzanie też im nie służy. Nie należy stawiać doniczki nad grzejnikiem. Najlepiej usytuować ją w jasnym, ale niezbyt mocno naświetlonym pomieszczeniu. Roślinę wystarczy podlać raz w tygodniu, najlepiej do południa, a wtedy sadzonka zdąży wyschnąć do wieczora. Doniczkę wkłada się do wody, a potem czeka, aż nadwyżka odcieknie. Gdy spłynie, można ulokować ją w osłonce.

Zaleca się, aby czasami skropić liście wodą. Orchidee preferują ziemię o kwaśnym odczynie pH, więc wodę warto lekko zakwasić. Wystarczy dodać do niej parę kropel soku z cytryny, który będzie równocześnie ekologiczną odżywką. Pamiętaj, że storczyk kwitnie etapami. To normalne, że czasami traci kwiaty. Po prostu przechodzi w stan spoczynku, a po pewnym czasie znów zawiąże nowe pąki. Zatem nie ma powodu do obaw.

Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki z zamiokulkasem. Roślina wybuchnie nowymi liśćmi


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę