Dodaj do ziemi. Buraki urosną wielkie jak arbuzy

gleba w ogrodzie i buraki
fot. Pixabay

Pielęgnacja upraw i umiejętne nawożenie to podstawowe czynności w ogrodnictwie i rolnictwie. Sklepy oferują odżywki i środki, które mają za zadanie polepszyć kondycję naszych roślin. Jednak lepiej zacząć od fundamentu, czyli od gleby, na jakiej rosną warzywa, zioła czy inne rośliny. Wzbogacenie ziemi o pewien składnik daje spektakularne efekty.

REKLAMA

Dzięki 1 sztuczce wyhodujesz buraki wielkie jak dynia

Buraki to łatwa w uprawie odmiana warzywa. Nie wymagają też skrupulatnej pielęgnacji. Mimo to warto wziąć pod uwagę kilka wytycznych, które uskutecznią proces wzrostu roślin i dodatkowo pozwolą osiągnąć olbrzymie rozmiary podziemnych korzeni.

Gdy temperatura otoczenia osiągnie 10°C, nasiona warzywa potrafią wykiełkować do 10 dni. Warzywo ma również duże wymagania, jeśli chodzi o nasłonecznienie. Priorytetem jest zapewnienie mu optymalnych warunków glebowych – pielęgnacja ziemi i zasilanie jej nawozami to klucz do wyhodowania zdrowych i dorodnych buraków.

REKLAMA

Nawożenie ziemi pod uprawę buraka. Jak się za to zabrać?

Farmerzy i działkowcy z doświadczenia wiedzą, że na rośliny zbawiennie działa potas, fosforan i azot. Warto więc wyposażyć się w nawozy zawierające wymienione pierwiastki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyprodukować taki nawóz na własną rękę. To tańsza i korzystniejsza dla środowiska opcja, która działa równie skutecznie.

Do pojemnika wsyp mocno rozkruszone skorupki jajka. Ten składnik dostarczy fosforu i wapnia. Zalej odpad gorącą wodą w ilości 0,5 litra i wrzuć posiekaną skórkę banana, a także fusy z kawy, zawierające magnez, potas i azot. Całość dokładnie wymieszaj i odstaw na 2 doby. Po tym czasie odcedź mieszankę i rozwodnij, dolewając 5 litrów wody. Uzyskanym specyfikiem podlewaj buraki 1-2 razy w miesiącu.

REKLAMA

Czytaj też: Przed sadzeniem czosnku i cebuli zrób 1 rzecz. Plony będą potrójne

Podziel się: