pocenie się
fot. screen Youtube / Doctors’ Circle World’s Largest Health Platform

Podczas upałów nasza skóra zwykle poci się dużo częściej, a wtedy nie pachniemy zbyt przyjemnie. To spory dyskomfort, zwłaszcza gdy wybieramy się do kina czy sklepu. Jak wstrzymać pocenie w czasie upałów?

To zupełnie normalne, że nasz organizm się poci. Wtedy wiadomo, że pracuje tak, jak należy. Niestety pot często wywołuje u nas zmieszanie, szczególnie gdy na bluzce powstają okropne ślady.

Kłopot pojawia się wtedy, gdy pocimy się bez powodu – nawet, gdy na zewnątrz nie ma upałów i nie uprawiamy sportu. To zaburzenie nazywamy nadpotliwością. Jej przyczyną może być deficyt witaminy D. To może być także objaw jakiegoś poważnego schorzenia, np. udaru mózgu, otyłości czy cukrzycy. Jeśli więc dostrzeżesz, że pocisz się wyjątkowo często, zwróć się z tym problemem do specjalisty.

Jak wstrzymać pocenie podczas upałów?

Przeważnie używamy blokerów lub dezodorantów, które mają za zadanie zabezpieczyć nas przed poceniem przez cały dzień. Jednak produkty te nie zawsze się sprawdzają. Tymczasem warto przetestować domowy substytut dla sklepowych wyrobów, który jest też bardzo tani. Wszystkie potrzebne składniki prawdopodobnie masz w swojej kuchni. Stwórz antyperspirant z soku z 1 cytryny oraz 1 łyżeczki sody oczyszczonej. Połącz je ze sobą na jednolitą mieszankę. Środek ten jest łagodny i nadaje się do skóry alergicznej i wrażliwej. Gotowy preparat zaaplikuj na skórę, pomagając sobie wacikiem higienicznym – pozostaw środek na kwadrans, aby się wchłonął. Później przemyj pachy wodą i nanieś zwykły antyperspirant. Mikstura na pewno zablokuje pot i sprawi, że będziesz czuć się komfortowo przez cały dzień.

Czytaj też: Działa lepiej niż ocet i kwasek. W mig usuwa kamień z czajnika


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!