Już dawniej prezydent USA Donald Trump podkreślał, że postrzega przestrzeń kosmiczną jako niezwykle istotną w potencjalnej doktrynie wojennej Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj nagle powrócił do tej kwestii wydając niecodzienny rozkaz pentagonowi.

NBC News poinformowało dzisiaj, że prezydent USA rozporządził utworzenie nowej gałęzi militariów – sił kosmicznych. Swoją decyzję podparł koniecznością „Posiadania Amerykańskiej dominacji w przestrzeni kosmicznej.”

Nowa gałąź sił zbrojnych miałaby być kompletnie samodzielną formacją, pionierską w swojej dziedzinie w skali znanego nam świata. Jest to efekt ambicji Donalda Trumpa, które dążą do ożywienia amerykańskiego programu kosmicznego. Jego zdaniem Stany mają powinność „bycia liderem” w kwestii eksploracji przestrzeni kosmicznej pod każdym kątem.

Co na to jednak społeczność międzynarodowa i rzeczywistość? Może się okazać, że nie będzie ani łatwo, ani przyjemnie. Szczególnie, że Stany Zjednoczone zgodziły się na przestrzeganie międzynarodowego prawa kosmicznego, które ma w tej materii wiele do powiedzenia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę