W piątek wieczorem Narodowe Centrum ds. Huraganów wydało oświadczenie o dotarciu huraganu Harvey do stanu Teksas. W niebezpieczeństwie jest kilkadziesiąt hrabstw położonych w odległości do 150 kilometrów od wybrzeża.

Amerykański prezydent Trump za pośrednictwem Twittera wydał informację o podpianiu dokumentu proklamującego stan klęski żywiołowej w Teksasie. W ciągu nocy huragan Harvey osiągnął prędkość 210 kilometrów na godzinę oraz otrzymał on czwarty – w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona – stopień zagrożenia.

Donald Trump zaznaczył, że ogłasza stan klęski żywiołowej na prośbę gubernatora stanu Teksas Grega Abbott, aby „uruchomić wszelkie możliwe siły, które wesprą władze w walce z żywiołem”.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/901259509632573440

Huragan Harvey zaatakował stan Teksas o godzinie 6:00 naszego czasu. Prędkość wiatru osiąga ponad 200 km na godzinę. Spodziewane są także powodzie oraz opady nawet do 89 litrów na metr kwadratowy deszczu

– Wiemy, że są miliony ludzi, którzy odczują jego skutki. Modlimy się, by ci ludzie zastosowali się do poleceń służb ratowniczych i usunęli się z drogi niszczycielskiego żywiołu. – stwierdził rzecznik Narodowego Centrum ds. Huraganów, Dennis Feltgen.

Agencje poinformowały, że Harvey już dotarł do miasta Houston oraz Corpus Christi siejąc niszczycielskie skutki. W piątek władze stanowe zwróciły się do ludzi w Houston i Corpus Christi w celu dobrowolnej ewakuacji, natomiast tych, którzy postanowili pozostać do nieopuszczania swoich domów. Władze federalne przygotowują się do udzielania pomocy medycznej oraz humanitarnej. W tym celu zmobilizowano ponad 400 lekarzy i pielęgniarek.

W Zatoce Meksykańskiej przerwano cztery rejsy statków wycieczkowych, na których przebywało tysiące pasażerów. Nakazano im przeczekanie huraganu w portach Meksyku bądź zostały skierowane do innych portów.
W miejscowości Rockport także doszło już do zniszczeń.

Reporter TVN24 Jan Pachlowski relacjonuje całą sytuację ze Stanów na bieżąco.

– To może być najgorszy huragan od dwunastu lat, od pamiętnej Katriny. Poziom czwarty oznacza, że żywioł podtopi wiele terenów i jest w stanie zrywać dachy domów oraz zniszczyć ściany osłonowe – ostrzega. – Prędkość wiatru może przekroczyć nawet 195 kilometrów na godzinę, w tej chwili wynosi ona 130 kilometrów na godzinę. Miejscami spadnie pół metra deszczu, a fale w Zatoce Meksykańskiej sięgają już trzech metrów. Najgorzej jest w Południowym Teksasie, mniej więcej na południe od Houston, ale ucierpi również stan Luizjana – powiedział.

Reporter poinformował o podjętych działaniach zapobiegawczych:

– Linie lotnicze od wielu dni bezpłatnie zmieniają rezerwacje pasażerom, aby mogli oni opuścić zagrożone tereny. Najbardziej poszkodowani zostali przeniesieni do bezpiecznych placówek medycznych. Władze zagrożonych terenów zarządziły dobrowolną ewakuację i już od środy setki tysięcy mieszkańców zdecydowały się wyjechać w głąb stanu. Właściciele przeróżnych biznesów pozabijali drzwi i okna. Na jednym z takich budynków napisano: bądź dla nas miły, huraganie Harvey. Synoptycy podkreślają: to może być najgroźniejszy huragan od dwunastu lat – zapewnia.

Meteorolodzy zakładają, iż huragan Harvey po tym jak okrąży Zatokę Meksykańską może uderzyć w Teksas po raz drugi.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę