Od środy w Brukseli trwa zjazd przedstawicieli państw szczytu NATO. Na tegorocznym spotkaniu Donald Trum podkreślił, że USA mogą opuścić NATO, zwłaszcza jeśli państwa należące do szczytu nie zaczną więcej wydawać na obronność.

W chwili obecnej finansowanie obronności wynosi 2%. Podczas burzliwych obrad Donald Trump stanowczo zaznaczył, że państwa członkowskie NATO nie przeznaczają odpowiedniej ilości środków na obronność w swoich krajach. Podkreślił także, że kraje sojuszu NATO powinny zwiększyć wydatki na obronność do 4% PKB.

– Wszyscy przywódcy byli skonsternowani, ponieważ każdy myślał, co oznaczają te cztery procenty i na ile prezydent Trump był poważny, stawiając taki warunek. (…) NATO nie jest giełdą, na której można kupić bezpieczeństwo. NATO jest sojuszem suwerennych państw, zjednoczonych strategicznymi celami i wspólnymi wartościami – powiedział w środę prezydent Bułgarii.

Jens Stoltenberg po zakończeniu sesji pierwszego dnia zjazdu zaznaczył, że najpierw należy osiągnąć pierwotne założenia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę