– Wielki cień położy się na trwałe na rządach PiS, jeśli do końca nie wyjaśnią sprawy, której ostatnim epizodem jest list pana Falenty – powiedział po przesłuchaniu przed komisją ds. VAT Donald Tusk nawiązując do afery podsłuchowej, w następstwie której spadły notowania PO i partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała w 2015 roku wybory.

Podczas przesłuchania przed sejmową komisją śledczą szef Rady Europejskiej także nie unikał oceny działań rządów PiS i podległej partii prokuraturze. Podkreślił, że takie określenia jak „Polska w ruinie” i „mafia VAT-owska” to kłamstwa obozu rządzącego.

– Ci którzy przejęli władzę, przekonali Polaków, że doprowadziliśmy Polskę do ruiny. Ta sama Polska była w stanie w krótkim czasie wypłacić pierwsze zasiłki 500 plus. Trzeba było w krótkim czasie wymyślić legendę, że te pieniądze znalazły się z zatrzymania „grabieży VAT”. To jest skuteczne, ale oparte na podstawowym kłamstwie – stwierdził Donald Tusk.

Były premier podczas przesłuchania niejednokrotnie też podkreślał, że Polska pod rządami PiS wypada coraz gorzej pod kątem wolności słowa, mediów i przestrzegania zasad demokracji. Tusk skrytykował także Jacka Kurskiego za propagandę uprawianą w kierowanej przez niego telewizji publicznej. Stwierdził z ironią, że sprawa domniemanego braku 250 mld zł w budżecie zostanie „z pewnością rzetelnie przedstawiona w TVP”.

– Wam, żeby zająć w całości telewizję publiczną albo zgwałcić konstytucję, wystarczyła jedna noc. Żeby zająć się wyłudzeniami VAT-owskimi, dwa lata rządów Kaczyńskiego i Marcinkiewicza nie wystarczyło. Czasami wam dwie doby wystarczą, żeby zgwałcić najważniejsze przepisy prawa w Polsce, a dwa lata nie wystarczą, żeby w ogóle zacząć myśleć o tym, jak zacząć zwalczać mafie VAT-owskie – oświadczył Tusk i dodał, że metody stosowane przez PiS i nagonka, którą praktykują jej politycy wobec opozycji, odwróci się w przyszłości przeciwko nim.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę