Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w specjalnym oświadczeniu wygłoszonym we wtorek wieczorem poinformował, że nie będzie startował w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

– Po głębokim namyśle podjąłem decyzję, że nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich. Ogłaszam tę decyzję dzisiaj, bo czas nagli, a nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatur – oświadczył były premier, odnosząc się w ten sposób do pomysłu szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, którego zdaniem kandydat PO powinien zostać wyłoniony w prawyborach. Według części komentatorów politycznych takie rozwiązanie byłoby celowym upokorzeniem Tuska przez Schetynę.

Tusk uważa, że opozycja ma szansę wygrać ze starającym się o reelekcję obecnym prezydentem Andrzejem Dudą popieranym przez PiS. – Do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążana bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem. Tym bardziej, że nie zamierzam się tych trudnych decyzji wypierać – stwierdził Tusk.

Były premier poinformował też, że będzie wspierał kandydata opozycji w nadchodzących wyborach prezydenckich, jak również wykorzysta każdą możliwość, aby „nadal wzmacniać pozycję Polski w Europie i na świecie”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę