fot. Pixabay

Jak podaje portal „Ukraińskie Wiadomości Narodowe” (UNN), powołując się na słowa Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerego Załużnego – Ukraińcy rozpoczęli kontrofensywę na kierunku charkowskim oraz iziumskim.

Załużny poinformował o wyprowadzeniu przez siły ukraińskie kontrofensywy odwołując się do rozmowy z przewodniczącym Wspólnego Komitetu Szefów Sztabów Stanów Zjednoczonych generałem Markiem Milleyem.

„Tradycyjnie informowałem mojego amerykańskiego kolegę o sytuacji operacyjnej. W szczególności o przesunięciu głównych wysiłków wroga na kierunek Ługańska, gdzie trwają zacięte walki w rejonie Popasnej, Kremennej i Torskiego, a także o przejście ukraińskich sił obronnych do działań kontrofensywnych na kierunkach Charków i Izium” – brzmi komunikat, cytowany przez „UNN”.

Załużny dodaje także, że w ostatnim czasie Rosjanie przeprowadzają wzmożony ostrzał z użyciem pocisków balistycznych. Tym razem są to jednak ostrzały punktowe, mające na celu osłabić wojska ukraińskie.

„Głównym celem tych działań jest zniszczenie tras logistycznych dostaw pomocy wojskowo-technicznej dla Ukrainy. Tak więc w ciągu dnia 3 maja nieprzyjaciel użył 14 pocisków manewrujących, które zostały wystrzelone z bombowców strategicznych TU-160 znad Morza Kaspijskiego. Do północy minionego dnia zarejestrowano 8 wystrzeleń rakiet manewrujących na naszym terytorium. Dlatego kwestia zaopatrzenia Ukrainy w systemy rakiet wielokrotnego startu M142 HIMARS i M270 MLRS jest bardzo istotna” – powiedział Załużny.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę