ziobro
foto: https://twitter.com/MS_GOV_PL/status/1329524196284768270/photo/1

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zaapelował o jak najszybsze przyjęcie ustawy o wolności słowa w internecie, która została przygotowana w jego resorcie w połowie stycznia. Podczas wtorkowej konferencji prasowej lider Solidarnej Polski szczególnie mocno zaatakował portal społecznościowy Facebook,  przedstawiając go jako główne źródło manipulacji informacjami w sieci. Nie wykluczył, że działalność Facebooka może zostać w Polsce ograniczona.

– My nie możemy zgodzić się na tego rodzaju funkcjonowanie wielkich mediów społecznościowych na terenie Polski, które dopuszczają się tego rodzaju skandalicznych manipulacji prawdą niemających żadnego merytorycznego uzasadnienia – mówił Ziobro, odnosząc się do sobotniej decyzji portalu, który zablokował  anglojęzyczne konto Instytutu Pamięci Narodowej. Według IPN powodem blokady był post z 15 maja 2020 roku dotyczący niemieckich planów germanizacji polskich dzieci w czasie II wojny światowej.

–  Chciałbym zaapelować o przyspieszenie prac nad ustawą o wolności słowa w obszarze internetu, która została przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości. Uważam, że ta ustawa powinna być pilnie procedowana – oświadczył szef resortu sprawiedliwości. Ziobro wyraził również nadzieję, że premier Mateusz Morawiecki zaakceptuje stanowisko jego ministerstwa i szybko zostaną wprowadzone rozwiązania, które „zagwarantują wolność słowa w internecie”.

Zgodnie z projektem nad przestrzeganiem wolności w internecie miałaby czuwać Rada Wolności Słowa, w skład której wchodziłoby pięciu członków wybieranych przez Sejm. Ustawa wprowadziłaby również możliwość wniesienia reklamacji od decyzji serwisów społecznościowych o blokowaniu treści.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę