REKLAMA

Fot.Facebook.com/PlatformaObywatelska

Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, w niedzielnym programie „Kawa na ławę” w TVN24 ostro zareagował na krytykę opozycji  sobotniego spotkania w Warszawie liderów europejskich partii prawicowych sprzeciwiających się reformie Unii Europejskiej. Debata została zorganizowana przez PiS i prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego.

REKLAMA

Sprzeciw opozycyjnych uczestników programu wzbudziła zwłaszcza obecność liderki francuskiego Frontu Narodowego/Zjednoczenia Narodowego Marie Le Pen,  która popiera politykę prezydenta Rosji Władimira Putina, jak również opowiada się za likwidacją wspólnego rynku w Unii Europejskiej.

Europoseł PSL Krzysztof Hetman przypomniał, że w 2017 roku Jarosław Kaczyński  twierdził, że „mówienie o tym, że Prawo i Sprawiedliwość chce współpracować z Frontem Narodowym, to jest kłamstwo i każdy kto tak będzie mówił, jest oszustem”. Według Hetmana sobotnie spotkanie z udziałem liderki francuskiej antyunijnej prawicy udowodniło, że poglądy szefa PiS i jego partii  „ewoluują w stronę takich poglądów jak Marine Le Pen”.

REKLAMA

– Prawo i Sprawiedliwość podpisało umowę z kimś, kto źle życzy Unii Europejskiej – uznał polityk PSL

W odpowiedzi Zybertowicz stwierdził, że ugrupowanie Le Pen to „mniejsze zło” w porównaniu chociażby z byłą już kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

REKLAMA

– Porównajmy dwie formy proputinizmu – pani Le Pen, która wzięła kilka milionów pożyczki i pani Merkel, dzięki której Rosja zarabia miliardy na gazie – powiedział doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

– Jarosław Kaczyński nie był i nie jest  zakładnikiem pani Le Pen, a Donald Tusk jest zakładnikiem elit niemieckich – oświadczył.

REKLAMA