Dosadne słowa Tuska o wybuchu wojny. „Nie przesadzam”

Donald Tusk
Fot. Kancelaria Premiera Twitter

Donald Tusk udzielił pierwszego od momentu objęcia stanowiska premiera wywiadu prasowego. Otwarcie przyznał, że „należy oswoić się z nadejściem przedwojennej epoki”, a ponadto stwierdził, że „wojna jest jak najbardziej realna”.

REKLAMA

Słowa wypowiedziane przez Tuska pojawiły się m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”. – Wiem, że to zabrzmi druzgocąco, zwłaszcza dla ludzi z młodszego pokolenia, ale musimy mentalnie oswoić się z nadejściem nowej epoki. Epoki przedwojennej. Nie przesadzam. Z dnia na dzień jest to coraz bardziej widoczne – przyznał.

Tusk nie wyklucza eskalacji napięć

Premier przyznał też, że pytania o wojnę Rosji z NATO słyszy nawet w rodzinnym Sopocie. – O możliwość wybuchu wojny pytają nawet moje wnuki. Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości. Jest realna, w gruncie rzeczy zaczęła się ponad dwa lata temu – dodał.

REKLAMA

Chwilę później Donald Tusk otwarcie stwierdził, że najbardziej niepokojący jest fakt, iż sytuacja jest kompletnie nieprzewidywalna i możliwe są praktycznie wszystkie rozwiązania. – Tak złej sytuacji nie było od 1945 roku – powiedział premier.

Jednocześnie Tusk oznajmił, że w jego opinii Unia Europejska poczyniła pewne kroki w kierunku przygotowania się na taki scenariusz. – Musimy być gotowi. Europa ma jeszcze dużo do zrobienia. Na szczęście możemy już zauważyć prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o europejską mentalność – podkreślił.

REKLAMA

Podziel się: