„Doznał od Kościoła zranienia”. Biskup Dec broni biskupa Janiaka, który krył księży pedofilów

Fot.Flickr.com/episkopatnews/Fot. Diecezja Świdnicka/CC-BY-NC-SA 2.0

– Był to biskup szlachetny, człowiek-pasterz, który bardzo kochał, oczywiście na pierwszym miejscu Pana Boga, Pan Bóg był zawsze najważniejszy, ale kochał Kościół jako swoją Matkę – mówił o zmarłym 23 września biskupie Edwardzie Janiaku w telewizji Trwam świdnicki biskup senior Ignacy Dec.  Pogrzeb hierarchy, który w marcu 2021 roku został przez papieża Franciszka ukarany za tuszowanie pedofilii wśród podległych mu księży, odbył się 29 września we Wrocławiu.

REKLAMA

Biskup Dec w telewizji ojca Tadeusza Rydzyka skrytykował decyzję ojca świętego, który m.in. zakazał bp. Janiakowi uczestniczenia w „jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych” na terenie decyzji kaliskiej.

– To jest przykre, że doznał od Kościoła troszkę zranienia, bo nie wszystko, co było powiedziane i napisane przez dziennikarzy, jest prawdą. Większość to były kłamstwa – oświadczył hierarcha, nawiązując do filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Ujawniono w nim przypadki tuszowania przestępstw seksualnych księży wobec nieletnich przez ich kościelnych zwierzchników.  Biskup Janiak był jednym z bohaterów tego dokumentu.

REKLAMA

– Ubolewamy nad tym, co się stało w ostatnich miesiącach i latach jego posługi biskupiej – powiedział bp Dec. – Wiadomo, że Pan Bóg wszystkich nas ocenia – dodał. Hierarcha podkreślił, że „nasze oceny ludzkie mogą być mylące, bo nie mamy wglądu w tajemnice człowieka”.

Udostępnij: