Rząd Prawa i Sprawiedliwości zadłuża Polskę, a jego polityka spowodowała pogorszenie sytuacji materialnej Polaków. Takie wyniki przynosi badanie wykonane dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 14-17 czerwca 2019 roku.

Sondaż przeprowadzony wśród 1047 osób powyżej 18 roku życia metodą wywiadu telefonicznego obala propagandę sukcesu uprawianą przez PiS, gdyż nawet elektorat partii rządzącej jest krytyczny wobec polityki rządu Mateusza Morawieckiego.

Zdaniem większości Polaków (87 proc.) koszty życia w ostatnim roku wzrosły. Z tego 54 proc. badanych wyraziło opinię, że ceny produktów i usług wzrosły bardzo, a 33 proc., że niewiele. Wzrost kosztów życia odczuli zarówno zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (87 proc.), jak i Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej (88 proc.).

https://www.facebook.com/ciekaweliczby/posts/883391532041143

Aż 71 proc. respondentów stwierdziło, że rząd PiS wydaje za dużo z budżetu państwa i zadłuża Polskę (odmienną opinię miało jedynie 22 proc. osób).  Taki pogląd wyraziło 86 proc. sympatyków PO i Nowoczesnej. Wśród zwolenników w PiS zadłużanie Polski przez ekipę Morawieckiego skrytykowało 53 proc. badanych, a dla 40 proc. rząd wciąż wydaje za mało i za bardzo oszczędza.

Różnica w ocenie polityki rządu wśród elektoratów opozycji i PiS ujawniła się także w ocenie potrzeby redukcji narastającego zadłużenia kraju.  Ogółem za ograniczeniem rozdawnictwa i zmniejszeniem wydatków socjalnych, w tym 500 plus czy wyprawki plus.opowiedziało się 51 proc. badanych (75 proc. zwolenników Platformy i Nowoczesnej oraz 34 proc. zwolenników PiS). Zdaniem 13 proc. ekipa rządząca powinna kontynuować obecny kurs polityczny i nadal zwiększać rozdawnictwo, nie patrząc na zadłużenie i konsekwencje finansowe dla budżetu. Zdania na ten temat nie miało 36 proc. badanych.

https://www.facebook.com/ciekaweliczby/posts/883385458708417

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę