Wirtualna Polska pokusiła się o przeprowadzenie sondażu po ostatnich zawirowaniach politycznych wokół prezydenta RP. Andrzej Duda mocno podpadł macierzystej partii z powodu zawetowania ustaw dotyczących sądownictwa. Dziś zakłada się, że PiS nie poprze przed następnymi wyborami prezydenckimi kandydatury nielojalnego członka partii rządzącej.

Co to oznacza dla Andrzeja Dudy? Czy jego szanse na reelekcję maleją? Okazało się po analizie wyników sondażu, że gdyby Andrzej Duda dziś startował w wyborach jako kandydat niezależny, głos na niego oddałoby 47 proc. badanych Polaków. Z kolei na innego kandydata wyłonionego przez PiS głosowałoby zaledwie 5 proc. respondentów. Na żadnego z nich nie zagłosowałoby 28 proc. badanych, a kolejne 20 proc. nie wie, na kogo głosować.

Zbadano również, jak Polacy głosowaliby, gdyby do wyboru mieli różnych polityków zaproponowanych przez PiS, z wyłączeniem Andrzeja Dudy. Najwięcej głosów, bo aż 12 proc. zebrałaby Beata Szydło. Drugie miejsce i 11 proc. głosów otrzymałby mocno promowany przez TVP Info Wojciech Cejrowski. Następne miejsce zajmuje wicepremier Mateusz Morawiecki (10 proc.). Kolejni to politycy z Krakowa: Małgorzata Wassermann i Zbigniew Ziobro, których wskazało po 5 proc. badanych.

Aż połowa pytanych Polaków stwierdziła, że na kandydata PiS w wyborach prezydenckich nie nadaje się żadna z wymienionych w sondażu osób.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę