Duda ma powody do niepokoju. Polacy źle oceniają jego prezydenturę

W przyszłorocznych wyborach prezydenckich Andrzej Duda będzie się ubiegał o reelekcję. Do tej pory jedynym prezydentem, który pełnił urząd przez dwie kadencje, był Aleksander Kwaśniewski. Czy Dudzie uda się powtórzyć jego sukces? Najnowszy sondaż SW Research pokazuje, że nie jest to wcale przesądzone.

Ankietowani zapytani zostali o to, jak oceniają prezydenturę Andrzeja Dudy. Jedynie 16,1 proc. z nich wybrało odpowiedź „bardzo dobrze”. Z kolei „dobrze” prezydenturę Dudy oceniło 23,2 proc badanych. Wynika z tego, że łącznie, po zsumowaniu odsetka respondentów, którzy wybrali wariant „bardzo dobrze” i „dobrze”, 39,3 proc. ankietowanych ocenia pozytywnie kończącą się kadencję głowy państwa.

Czytaj także:  Prezydent Duda: Panujemy nad pandemią koronawirusa

Znacznie większa grupa, bo ponad 50 proc. Polaków uważa, że prezydentura Dudy jest zła lub przeciętna. Aż 30,8 proc. respondentów zapytanych o trwającą już ponad cztery lata kadencję urzędującego prezydenta oświadczyło, że ocenia ją „źle”, a 25,5 proc. uznało, że prezydentura Dudy jest „przeciętna”. Tylko 4,4 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Czytaj także:  Schetyna: Wejście Kaczyńskiego do rządu wynika ze strachu i braku zaufania

– Złą ocenę wystawił Andrzejowi Dudzie co trzeci mężczyzna i prawie 30 proc. kobiet. Negatywną opinię o mijającej kadencji częściej niż osoby młodsze wyrażają badani powyżej 50 lat (40 proc. z nich). Prezydenturę źle ocenia również najczęściej co trzecia osoba z wyższym wykształceniem i co trzeci z zarabiających miesięcznie od 3001 do 5000 zł netto. Częściej złe zdanie o prezydenturze wyrażają mieszkańcy miast liczących od 100 tys. do 499 tys. mieszkańców (40 proc.) niż pozostałych miejscowości – komentuje wyniki sondażu Piotr Zimolzak z SW Research.

Czytaj także:  Mariusz Kamiński odejdzie z rządu?

 

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.