Kolejną publiczną kompromitację zaliczył prezydent Andrzej Duda. W sobotę, podczas gali 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prezydent opowiedział dowcip. Nie tylko nikt się z niego – poza prezydentem – nie śmiał, ale zdaniem internautów miał on rasistowskie podłoże. Sprawę nagłośniło „Szkło kontaktowe” w TVN24.

Dowcip Dudy dotyczył rektorów różnych uczelni, którzy razem wracali samolotem z konferencji. W pewnym momencie samolot rozbił się w dżungli w środku Afryki. Co prawda wszyscy pasażerowie przeżyli, ale szybko zostali zjedzeni przez ludożercze plemię. Uratował się jedynie rektor AGH. Prezydent spuentował swój dowcip, że naukowiec swoje przeżycie zawdzięczał temu, że wódz kanibali znał go z czasów wspólnego studiowania na AGH.

Dowcip opowiedziany przez prezydenta wywołał oburzenie w internecie.

„Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na AGH to szczyt chamskiego rasizmu. Wzniósł się na poziom swojego kumpla, Donalda Trumpa. Wstyd”, napisał na Twitterze były ambasador RP Jan Wojciech Piekarski.

Socjolog Michał Bilewicz stwierdził z kolei, że „dobrze że dowcip nie pojawił się na spotkaniu z prezydentem Republiki Środkowej Afryki Touadérą. No cóż,. Doktorat z matematyki z Uniwersytetu Lille (kilka setek wyżej w rankingach niż AGH). Prezydenta o porównywalnym wykształceniu to ostatni raz mieliśmy 97 lat temu”.

„Właśnie jestem na konfie, sporo Kenijczyków, m.in. keynote speaker. Opowiedziałem im żart, ale nikt się nie śmiał”, ironizował historyk i socjolog Krzysztof Jaskułowski.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę