Do spotkania prezydentów dojdzie w poniedziałek. Znany jest już plan wyjazdu prezydenta Andrzeja Dudy do USA. Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski będąc gościem w radiowej „Jedynce” poinformował, że oprócz poniedziałkowego spotkania dojdzie również do spotkania podczas tradycyjnego przyjęcia w Nowym Jorku.

W piątek najprawdopodobniej zostanie potwierdzona także lista osób, z którymi spotka się prezydent.

– Wszystko jest przygotowane do poniedziałkowego spotkania prezydentów. Jest to spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa. Prezydent Trump jest na tym terenie gospodarzem. Spotkanie będzie pełnowymiarowe tzn. zarówno będą rozmowy w „cztery oczy”, ale potem będą rozmowy plenarne delegacji. Z Polski weźmie w nich udział także minister spraw zagranicznych i minister obrony. Przewidujemy także podpisanie deklaracji wojskowej, dotyczącej lokalizacji i doprecyzowania obecności zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce, która miała być podpisana w Warszawie podczas przełożonej wizyty prezydenta amerykańskiego w Polsce – poinformował dziś szef gabinetu prezydenta.

Jest bardzo prawdopodobne, że Duda spotka się z Trumpem dwukrotnie – w poniedziałek i we wtorek przed przyjęciem organizowanym przez prezydenta USA dla głów państwa. W Nowym Jorku dojdzie także do spotkania z nowym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Robertem O’Brienem.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!