Rzadkością jest, aby głowa państwa pojawiała się w programie publicystycznym. Dziś tak się stało – prezydent Polski był gościem programu „Kawa na ławę”. W rozmowie z dziennikarzem wypowiedział się m.in. o kontrowersyjnym wpisie Donalda Tuska w mediach społecznościowych, który sprowokował gorącą dyskusje nie tylko wśród polskich komentatorów.

Andrzej Duda poproszony o komentarz w tej sprawie stwierdził: – Byłem głęboko zdumiony, że przewodniczący Rady Europejskiej – człowiek, który powinien być ponad podziałami – zabiera głos na temat wewnętrznych zmian jakie dochodzą w jednym z krajów członkowskich. Wykroczył poza swoje kompetencje.

Prezydent dodał: – To co Donald Tusk mówi na imieninach u swoich kolegów, czy na prywatnych spotkaniach Platformy Obywatelskiej, to jest jego sprawa i mnie to nie interesuje. W momencie, kiedy wychodzi i w oficjalnych publikatorach – to jest de facto jego oficjalny komunikator – wszyscy traktują ten wpis poważnie.

Wspomniał też o kwestii poparcia, a raczej jego braku, dla Donalda Tuska przez rząd polski: – Nie mam co do tego wątpliwości, że przekroczył swoje kompetencje. Właśnie dlatego, że była taka obawa, że będzie to robił – Polska nie wystawiła go jako kandydata w wyborach na przewodniczącego Rady Europejskiej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę