Do Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie trafiło dwoje dzieci z zakażeniem górnych dróg oddechowych. Właśnie wróciły z Chin. Według lekarzy są już w dobrym stanie i nic nie wskazuje na to, że doszło do zarażenia koronawirusem.

Dzieci, które pozostają na obserwacji na Oddziale Chorób Infekcyjnych i Pediatrii, do Krakowa Niedawno wróciły wraz z rodzicami z Chin. Według pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie została wobec nich zastosowana obserwacja, podobnie jak wobec polskich studentów, którzy wrócili z wymiany z chińskim uniwersytetem w Wuhan. Służby epidemiologiczne są również w kontakcie m.in. ze służbami lotniskowymi, identyfikując osoby podróżujące do Chin. Minister zdrowia Łukasz Szumowski w poniedziałek odbył spotkanie z szefem GIS Jarosławem Pinkasem, w celu omówienia sytuacji epidemiologicznej. Jak podaje Resort zdrowia, w Polsce nie stwierdzono dotąd żadnego przypadku koronawirusa.

Koronawirus, pojawił się prawdopodobnie pod koniec 2019 roku w Wuhanie i w Chinach zmarło z jego powodu dotychczas 81 osób. Specjaliści potwierdzili, że źródłem nowego wirusa był lokalny targ z owocami morza oraz inną żywnością. Prawdopodobnie wirus przeniósł się na człowieka z któregoś z dzikich zwierząt, jakimi tam nielegalnie handlowano. Na świecie wykryto ponad 2 800 przypadków zakażenia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę