Od 5 stycznia br. Dworzec Centralny w Warszawie będzie nosić imię Stanisława Moniuszki. Ta decyzja jest efektem obchodów 200. rocznicy urodzin słynnego kompozytora.

Pomysł by w ten sposób uczcić autora muzyki do„Halki” i „Strasznego dworu” pojawił się już kilka lat temu. W 2014 r. wysunął go Mieczysław Nowakowski, dyrygent i członek Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Dopiero jednak teraz, w roku Moniuszki, dojdzie do realizacji tej idei. „W ten sposób Warszawa będzie wyjątkową stolicą świata, gdzie dwa największe porty komunikacyjne – Okęcie Chopina i Dworzec Centralny Moniuszki – będą nazwane imionami naszych wielkich kompozytorów – powiedział w TVP Info zwolennik nadania nowej nazwy Dworcowi Centralnemu, minister kultury Piotr Gliński.

Uroczystość nadania imienia Stanisława Moniuszki odbędzie się w sobotę, w 200. rocznicę urodzin kompozytora. W związku z tym w hali dworca odbędzie się okolicznościowy koncert. Nie jest na razie wiadomo, czy neon z nazwą na zewnątrz budynku zostanie wydłużony. Nie ma również pewności, czy nadanie imienia tego typu obiektowi jest początkiem kolejnych tego typu działań czy jedynie ewenementem.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna