Fot.: Facebook.com/en.Kremlin.rus

Na oficjalnej stronie Kremla pojawiło się nagranie ze specjalnym orędziem prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina. Wystąpienie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Putin – w czasie przemówienia – szczególną uwagę zwrócił w stronę kobiet, których bliscy walczą na wojnie na Ukrainie.

Putin przekonuje, że do służby na froncie kierowani są wyłącznie żołnierze zawodowi. Jak zapewnia, w walkach nie uczestniczą poborowi. Informacja ta raczej jednak mija się z prawdą z uwagi na wiek, schwytanych przez Ukraińców, jeńców wojennych.

„Chciałbym zwrócić się do matek, żon, sióstr, narzeczonych i dziewczyn naszych żołnierzy i oficerów, którzy są teraz w walce, broniąc Rosji w ramach specjalnej operacji wojskowej. Rozumiem, jak bardzo martwicie się o swoich bliskich. Możecie być dumni z nich. Tak jak cały kraj jest z nich dumny. Nie będzie dodatkowego powołania rezerwistów” – powiedział rosyjski przywódca.

„Pozwólcie mi podkreślić, że żołnierze, którzy odbywają służbę wojskową, nie uczestniczą w walkach… takie obowiązki wykonują żołnierze zawodowi” – powiedział Władimir Putin.

Przywódca Rosji podkreśli, iż rozumie, jak rosyjskie kobiet – „matki, żony, siostry, narzeczone i dziewczyny żołnierzy i oficerów, którzy biorą udział w walach” – martwią się o swoich najbliższych. Zwrócił się do nich w ciepłych słowach i przekonywał, jaką wartość stanowią dla Rosji.

„Nasze drogie kobiety, czynicie świat lepszym i życzliwszym, dzięki waszej wrażliwości, współczuciu i duchowej szczodrości. Łączycie w sobie czarującą łagodność z niezwykłą siłą wewnętrzną” – mówi rosyjski przywódca.

Synowie nie wrócą do swoich matek… nawet martwi

Wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk mówiła w poniedziałek, że Moskwa odmawia zabierania ciał rosyjskich żołnierzy i oceniła, że Kreml stara się w ten sposób ukryć skalę strat po swej stronie – relacjonuje Interfax-Ukraina.

„Rosjanie nie chcą nawet negocjować na ten temat. Widocznie sądzą, że ciała ich personelu wojskowego nie są tego warte, by wrócić do ojczyzny i być po ludzku pochowane” – powiedziała Wereszczuk.

Jak przekazały ukraińskie wojska lądowe – od 24 lutego do 7 marca zginęło prawie 12 tys. żołnierzy rosyjskich biorących udział w agresji na Ukrainę.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę