W paradzie weźmie udział ponad tysiąc żołnierzy, 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, a na niebie przelot wykona ponad 100 samolotów i śmigłowców – zapowiedział Mariusz Błaszczak. Defilada będzie odbywać się od godziny 13 do godziny 15 i przejdzie przez Wisłostradę.

– Formacje biorące udział w defiladzie zgrupują się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Mostu Gdańskiego. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową – podało informację Ministerstwo Obrony Narodowej.

Główny punkt parady odbędzie się przy parku fontann. Właśnie tam defilada zostanie przejęta przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra Mariusza Błaszczaka, a także przez przedstawicieli Sejmu i Senatu oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Defilada zacznie się przemarszem 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi. Defilować będzie 60 pocztów sztandarowych Sił Zbrojnych RP.

Po pocztach sztandarowych przemaszerują żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu. Defiladę pieszą zamknął pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

Następnie rozpocznie się defilada pojazdów, która składać się będzie z prawie 200 pojazdów, a potem defilada historyczna, która będzie się składać z 900 rekonstruktorów z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i niemal 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Następnie odbędzie się defilada lotnicza. Przelot wzdłuż Wisły będzie się składać ze 100 samolotów oraz śmigłowców.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę