Dziś Święto Wojska Polskiego – zapoznaj się z przebiegiem defilady!

W paradzie weźmie udział ponad tysiąc żołnierzy, 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, a na niebie przelot wykona ponad 100 samolotów i śmigłowców – zapowiedział Mariusz Błaszczak. Defilada będzie odbywać się od godziny 13 do godziny 15 i przejdzie przez Wisłostradę.

   

– Formacje biorące udział w defiladzie zgrupują się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Mostu Gdańskiego. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową – podało informację Ministerstwo Obrony Narodowej.

Główny punkt parady odbędzie się przy parku fontann. Właśnie tam defilada zostanie przejęta przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra Mariusza Błaszczaka, a także przez przedstawicieli Sejmu i Senatu oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

   

Defilada zacznie się przemarszem 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi. Defilować będzie 60 pocztów sztandarowych Sił Zbrojnych RP.

Po pocztach sztandarowych przemaszerują żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu. Defiladę pieszą zamknął pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

   

Następnie rozpocznie się defilada pojazdów, która składać się będzie z prawie 200 pojazdów, a potem defilada historyczna, która będzie się składać z 900 rekonstruktorów z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i niemal 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Następnie odbędzie się defilada lotnicza. Przelot wzdłuż Wisły będzie się składać ze 100 samolotów oraz śmigłowców.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News