O godzinie 11 w Bazylice Archikatedralnej im. Jana Chrzciciela rozpocznie się msza żałobna za byłego premiera Jana Olszewskiego. Ciało zmarłego spocznie na warszawskich Powązkach. Uroczystości będą miały charakter państwowy.

– Organizatorem pogrzebu będzie KPRM, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów – poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.40 – z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej zostanie wyprowadzona trumna z ciałem. Zebrani przejdą do Bazyliki Archikatedralnej im. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 11 odbędzie się msza żałobna. Następnie kondukt żałobny przemieści się pod pomnik Powstania Warszawskiego. Tam byłego premiera pożegnają żołnierze AK, powstańcy warszawscy, działacze opozycji walczącej z komuną. O godzinie 14.45 na Powązkach zostanie pogrzebane ciało Jana Olszewskiego.

Choć główna część zaplanowana jest na dzisiaj, już wczoraj miały miejsce uroczystości związane z pogrzebem. Rano trumna z ciałem byłego premiera została przywieziona do KPRM. Szereg osobistości oddał hołd zmarłemu. Wśród nich byli: premier Mateusz Morawiecki, szefowa kancelarii prezydenta Halina Szymańska, lider PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, ministrowie. W kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży odbyła się msza w intencji zmarłego. Stamtąd trumna została przewieziona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej mieszczącego się na Starym Mieście.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę