Do naszego kraju nadciąga ekstremalna pogoda. Oprócz mocnych upałów, w Polsce pojawią się także silne burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla poszczególnych województw.

Pogoda w kolejnych godzinach będzie pełna gwałtownych zjawisk. Na mapie burzowej Blitzortung widać dobrze, że front burzowy przekroczył już naszą zachodnią granicę. W nocy strefa burz przesunie się z zachodu na wschód – podaje TVN Meteo.

W niedzielę od świtu pogoda nadal będzie nam doskwierać. IMGW ostrzega przed burzami z gradem w prawie całym kraju. Najmocniejsze anomalie pogodowe mają mieć miejsce w centrum Polski i na wschodzie.

Ostrzeżenia drugiego stopnia w trzystopniowej skali wydano dla Warmii i Mazur, Podlasia, Mazowsza, Łódzkiego, Lubelskiego, Śląska, Małopolski i Podkarpacia. II stopień zagrożenia informuje o „możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. 

Podczas burz zaleca się pozostanie w budynkach mieszkalnych bądź sklepach. Warto pamiętać o zabezpieczeniu ciężkich doniczek na balkonie, aby nikomu nie stała się krzywda. Nie należy również stać pod drzewami, a podczas silnej ulewy, jeśli to możliwe zatrzymać pojazd i przeczekać, aż pogoda się uspokoi.

W poniedziałek, według IMGW, w burzowej strefie znajdzie się już cały kraj.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę