Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że zmiany w programie 500+ w 2019 roku są nieuniknione! – Kryterium musi być takie, żeby świadczenie było dostępne wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. Jego podniesienie wydaje się nieuniknione w 2019 r. – powiedziała minister.

Zapowiedź zmian w programie 500+ wiąże się z płacą minimalną, która od 1 stycznia wyniesie 2250 zł (1634 zł na rękę). Zgodnie z obecnym kształtem programu rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko i utrzymujący się w 2019 r. z minimalnej pensji będzie zarabiać o 34 złote za dużo, by otrzymać świadczenie.

– Konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego, to się wydaje nieuniknione w 2019 r. Ministerstwo myśli już o kwocie, ale program jest rządowy, a nie ministerialny. To musi być uzgodnione. To kryterium musi być takie, żeby świadczenie było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. To jest punkt wyjścia. Moim zdaniem propozycję poznacie państwo nie później niż pod koniec pierwszego kwartału 2019 r. – powiedziała Elżbieta Rafalska.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!